Yıldızların Sınıflandırılması:Tayf Çizgileri(I)

 

Astronomi 19.yy’da tayfölçerlerin bulunmasıyla birlikte büyük bir değişim geçirmiştir. Bir yıldızın teleskoptaki görüntüsü dikdörtgen biçiminde dar bir aralığa düşürülür ve bir prizmadan bu görüntüye bakılabilir.Prizma, yıldızdan gelen ışığı yıldızın spekturumu yani ”tayfı” adı verilen bileşen dalga boylarına ayrılır. Her renk yani her dalga boyu bu dikdörtgen aralığın bir görüntüsünü oluşturduğu için bu dikdörtgen biçimli görüntüler bir çizgi halinde yan yana sıralanılır.

Yıldız bütün dalga boylarında hemen hemen eşit parlaklığa sahipse ortaya çıkan tayf, gökkuşağına benzer bir biçimde renklerin birbirinin bir sürekli tayf olarak gözlenir. Ama eğer yıldız bazı belirli dala boylarında daha parlak ışık veriyorsa,tayf üzerinde bu dalga boylarında ”salma çizgileri” adı verilen parlak çizgiler gözlenir.

Diğer yandan eğer belirli bazı dalga boylarındaki bütün ışık yıldızların yüzey katmanındaki madde tarafından soğuruluyorsa,tayf üzerinde bu dalga boylarına ”soğurma çizgileri’‘ adı verilen karanlık çizgiler gözlenir.

Yeryüzündeki laboratuvar çalışmalarından hemen hemen bütün elementlerin karakteristik dalga boyları bilindiği için (şu an ki sistem ve teknolojiyle) bu tayf çizgileri yıldızlarda hangi elementin bulunduğunu anlamak bakımından çok büyük bir öneme sahiptir. Helyum elementi karakteristik tayf çizgileri yardımıyla önce Güneş’te bulunmuş,Dünya’daki varlığı daha sonra keşfedilmiştir.

Özgür YILMAZ

Aranılan Terimler


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>