Yıldızların Işık yayması, yıldızlar nasıl ışık yayar?

Yıldızlar normalde ışık ve ısı yayarken çekirdeğindeki sıcaklık ile beraber hidrojenleri helyuma çevirir. Bir yıldızın esas enerji kaynağı budur. Tabi bu bağlamda düşünecek olursak normalde yıldızın yaymış olduğu ısı ve sıcaklık içerisindeki hidrojeni kullanma oranı kadardır.

yıldızların ışığı
Süpernova’da ise yıldızın çekirdeğinde sıkışan hidrojen atomları ısı sonucunda kinetik enerji kazanır. Ve çekirdeğe negatif basınç uygular. Bu basınç ile sıkışan hidrojen ve diğer elementler şiddetli bir şekilde patlar. Bu patlama ile beraber açığa normalden çok fazla ısı ve ışık açığa çıkar. Ayrıca açığa çıkan şiddetli ısı ve ışık dışında kinetik enerjinin genleşmesi sonucunda açığa çok büyük bir oranda şok dalgası da yayılır. Yayılan bu şok dalgasının ölçüsünde nötron yıldızları ya da nebulalar oluşur.

Yıldızın çekirdeğindeki atomlar çekirdeğe çok fazla basınç uyguladığı için bu basıncı kaldıramadığından dolayı yıldızın çekirdeği bütün hidrojenler dönüşemeden süpernova yaşanıyor.

Süpernova sonucunda açığa çok fazla ısı çıktığı için bu ısıya maruz kalan elementler ”ağır elementlerin” ve bazı ”radyoaktif” elementlerin oluşumu sağlamıştır. Evrendeki radyoaktif ve ağır elementlerin çıkış noktasının süpernovalar sonrası açığa çıkan ısı ile reaksiyona giren elementlerin olduğu düşünülüyor.

Bu arada öyle yıldızlar vardır ki hidrojen yerine karbon hatta çokta nadir olsa helyumu enerji olarak kullanan yıldızlar vardır. Ancak bu dediğim yıldızlar çok nadirdir ve genel olarak cüce yıldız kategorisindedir.Sorunuzu bilerek geniş bir açıdan ele aldım. Konuyu anlamayan arkadaşlarımız da varmış. Umarım faydası dokunmuştur.

Aranılan Terimler


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

One Comment

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>