Siroz nedir, siroz nedenleri, belirtileri ve siroz tedavisi

Siroz nedir, neden olur, siroz belirtileri ve siroz tedavisi

Siroz, karaciğer hücrelerinin (hepatositler) gittikçe daha çok harap olmasına yol açan bir karaciğer hastalığıdır. Hücrelerin yerini alan fibroz doku, yani bağ dokusu yavaş yavaş sertleşir ve karaciğer etkisini yitirmeye başlar. Üzerinde beliren küçük nodüller, sirozlu karaciğere girintili çıkıntılı bir görünüm kazandırır.

Ne kadar alkol siroz yapar?

Fransız uzmanlara göre, on yıl süreyle günde 40 gr alkol almak, birçok kişide siroza yol açabilir. Bu miktar her gün 2,5 litre bira ya da on tek viskiye eşdeğerdir. Önemli olan bedene giren toplam alkol miktarıdır. Bu miktarın bira mı, viski mi, yoksa rakıyla mı alınmış olduğu önemli bir değişiklik yaratmaz.

Soru: Uzun zamandır oldukça fazla miktarda alkol alıyorum. Karaciğerimde bir bozukluk olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Cevap : Hafif siroz genellikle belirti vermez, basit kan tahlilleri de karaciğer hücrelerinin durumunu göstermez. Tek kesin tanı yöntemi karaciğerden küçük bir parça alarak mikroskop altında incelemektir. Sizin durumunuzda bu gerekli olmayabilir.
Sorununuzu doktorunuza açın ve içkiyi azaltın. Daha iyisi, bütünüyle bırakın.

Soru: Babama içki yüzünden karaciğerinin bozulduğunu söylediler. Yeniden düzelmesi olanaklı mıdır?
Bu, hasarın derecesine bağlıdır. Karaciğer hücrelerinin kendini yenileme yeteneği çok fazladır. Ama sirozlu karaciğerde bütün hasarlı dokuların yenilenmesini beklemek yanlış olur. Siroz yerleştikten sonra, hastalık nedeni ortadan kalksa bile geriye dönüş olanaksızdır.

Soru : Bir yıl kadar önce bana siroz tanısı kondu, şimdi oldukça iyiyim. Yeniden içkiye başlayabilir miyim?
Cevap: Eğer hastalığınızın nedeni içkiyse, kesinlikle hayır. Ama neden bulaşıcı sarılık (viral hepatit) ya da başka bir hastalık ise, içkiden uzak durmanız gereken süreyi geçirmişsiniz. Bu süre boyunca karaciğer hücreleri içkiye karşı son derece duyarlıdır. Bu yüzden kalıcı hasar oluşması olasılığı artar. En iyisi doktorunuza danışın.

Sirozun Nedenleri

Sirozun başlıca nedeni alkoldür. Karaciğer için zararlı olan alkol miktarı insandan insana değişmekle birlikte, on yıl süreyle her gün 2,5 litre bira ya da onun eşdeğeri başka bir içki içmenin, hastalığa eğilimli kişilerde siroza yol açabileceği kabul edir.
Bulaşıcı sarılık (vıral hepatit: bu hastalığın A ve B virüsleriyle bulaşan iki türü vardır) siroza yol açabilir. Hastalığa neden olan virüs kirli iğnelerle, kan aktarımı sırasında ya da kirli sularla bulaşabilir.
Bunların dışında, ender görülmekle birlikte, nedeni belli olmayan siroz vakaları da vardır.

Sirozun Belirtileri

Hafif siroz genellikle belirti vermez. Hastalık sessiz bir biçimde başlar. Belirtilerin çoğu, aslında karaciğerin temizlemesi gereken zehirli kimyasal maddelerden ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin azalmasından doğan iç kanamalardan kaynaklanır. Beyin işlevleri bozulur, ciltte biriken safra, kaşıntılara neden olur; bunu, sarılık ve karaciğerin büzülmesi izler. Karın şişer, deride kırmızı çizgiler halinde ince damarlar belirir. Karaciğer, bedende normal olarak bulunan düşük orandaki kadın hormonlarını düzenleyemediğinden, erkeklerde erbezleri küçülür, göğüsler büyümeye başlar.

Sirozun Tehlikeleri

Ağır siroz hastalarında ölüm nedeni ya koma ya da yemek borusu çevresindeki damarların (özofagus varisleri) yırtılmasıyla oluşan kanamadır. Ciddi kanamalarda hasta birkaç dakika içinde ölür.

Sirozun Tedavisi

Hastalığın nedeni alkol alışkanlığı ise, gerekli tedavi alkolü bırakmaktır.
Gammaglobülin (hastalık etkenleri ile savaşan antikorlar) sarılığa karşı korunma sağlar. Hastalığa yakalananlar karantinaya alınmalı ve en az 6-12 ,ay içkiden uzak durmalıdır.
Siroz yerleştikten sonra etkili bir tedavisi yoktur. Ancak idrar söktürücü lervesteroit ilaç tedavisiyle karaciğer korunmaya çalışır.

Siroz hastalığının Sonuçları

Karaciğerin, oluşan hasarı giderme konusunda olağanüstü yetenekli olmasına karşılık, bir noktadan sonra hücrelerin yıkımı yem hücre oluşumunu aşar. Siroz bu dönemi geçtikten sonra hızla ilerler ve hastalığa yol açan neden ortadan kalksa bile, çoğunlukla on yıl içinde ölümle sonuçlanır. Ama hafif hastalıklarda içkiyi bırakma koşuluyla (başka komplikasyonlar ortaya çıkmazsa) hastanın yaşam süresinde bir değişiklik olmaz.

Aranılan Terimler


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>