Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir ve Maaşları 2013

Son dönemlerdeki en popüler mesleklerden biri olan Okul Öncesi Öğretmenliği ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda Okul Öncesi Öğretmenliği nedir sorunuza cevap bulabilirsiniz. 2013 yılı içerisinde Okul Öncesi Öğretmenliği maaşı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

okul öncesi öğretmenliği

okul öncesi öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir İş İmkanları, Olanakları, Maaşları son zamanların ençok merak edilen sorularından birisidir, okul öncesi öğretmenliği bölümünün geleceği varmı ? sorularını toplum içinde sık sık duymaktayım. Şimdi bu sorunun cevabını araştıralım birlikte, tahmin yürütelim.

Okul öncesi öğretmenliği sıradan bir öğretmenlik gibi düşünün, eğitimin devam ettiği sürece bu meslek hiçbir şekilde zarar görmeyecek ve beslenerek büyümeye devam edecektir, yani geleceği olan bir meslek olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Çocuklarla ilgilenmeyi seviyorsanız bu meslek tam size göre değerli, okurlar.
Öncelikle Mesleğin Tanımı ile Başlayalım

Okul öncesi çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için , gerekli eğitimi veren kişidir.
Meslekte Eğitim

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı fakültelerin “Okul Öncesi Öğretmenliği”, “Anaokulu Öğretmenliği”, “Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği” ve “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği” ve daha önceki yıllarda mezun veren “Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği“bölümlerinde verilmektedir.
Ayrıca; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz yüksek Lisans programını veya MEB ve YÖK işbirliği ile açılan Pedogojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar da bu alanda öğretmen olarak atanabilirler.
Eğitimde Başarılı olunması gereken dersler

- Türkçe,
- Psikoloji
Eğitim Sonrası

- Eğitim sonunda öğretmenliğe hak kazanan ve yeni göreve başlayan öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlayarak maaş, yan ödeme, ek ders ücreti alırlar. Görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alırlar.
- Ayrıca öğretmenlere okullar açılmadan önce eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
- Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise, okul yönetimi ile yaptıkları anlaşmalara göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler.

Gördüğünüz üzere aslında okul öncesi öğretmenliğinin kapsamları oldukça geniş. Ancak sizde bu bölümde okumak istiyorsanız mesleğin artılarını eksilerini ve getiri götürülerini iyi hesaplamanız gerekiyor.

Aranılan Terimler


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>