Doğum İzni Kaç Aydır, Kaç Gündür, Ne Kadardır?

Her gün doğum izni süresinin 6 ay olup olmayacağı konuları tartışılmaya devam ediyor. Bizde bu yazımızda bu konuya netlik getirdik. İşte doğum izni 6 ay oldu mu sorusunun cevabı.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik

Çalışma Bakanı Faruk Çelik

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, son günlerin en çok merak edilen konularının başında gelen 6 ay doğum izni ve belediye sözleşmelilerinin kadro çalışmaları hakkındaki son durumu değerlendirdi..

CNNTURK’ün canlı yayınında Türkiye’nin sosyal güvenlik ve iş istihdamı konusunda nerelerde olduğunu ve 2013 hedeflerini anlatan Faruk Çelik, 6 ay doğum izni bekleyen annelerin merakını giderecek açıklamalar yaptı…

DOĞUM İZNİ 6 AYA ÇIKAR AMA…

Doğum iznini 4 aydan 6 aya çıkması için gerekli çalışmalar yapılııyor. Yapılan düzenleme 3 ay doğum öncesi 3 ay doğum sonrası olacak şekilde düzenlenecek. Ama bu konuda bir korkumuz var; kadın istihdamının düşmesi. Şu an çalışan kadın istihdamı yüzde 32′lere kadar çıktı. Eğer 6 ay doğum izni verilirse kadın istihdamı düşebilir ve işveren kadınları tercih etmeyebilir…

DOĞUM İZNİ KADIN İSTİHDAMINI AZALTIR

Anne ve çocuk için 6 ay bile çok yetersiz. Anne çocuk ilişkisi için, çocuğun annesine doyması için 6 ay bile çok az bir süre bana kalsa 1 yıl olsun derim. Ama işin bir de istihdam yönü var. Bu yönden bakılınca kadın çalışanlar doğum izni nedeniyle işveren tarafından tercih edilmeyecek….

Belediye yerel yönetiminde çalışanların 18 binden 23 binlere kadar çıktığını belirten Faruk Çelik müjdeyi canlı yayında verdi..

18 BİN SÖZLEŞMELİ KADROYA GEÇİYOR!

18 bin belediye sözleşmesi için kadro sorunu yok . Sayın Başbakan Erdoğan’ında dediği gibi 18 bin sözleşmeli kadroya atanacak. Bu konuda çalışmaların sonuna gelindi…

DİĞER SÖZLEŞMELİLERE KADRO YOK

18 bin belediye belediye sözleşmesi uygulanacak olan kadro diğer 163 bin için geçerli değil. Kadro bekleyen diğer 163 bin sözleşmeliyi Bakanlar Kurulu’na sunacağım. Yerel yönetimlerdeki 18 bin sözleşmeli kadroya kesin geçecek… Diğerleri için çalışmaları devam edecek..

Doğumuz izni 6  aya çıkacak mı sorusuna cevap aradık. Bakanın düşüncelerini paylaştık.

Aranılan Terimler


Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

8 Comments

 1. esma 31 Ocak 2013 18:45 Cevapla

  doğum izni avrupada biryıldır. bebek anne arasındaki dduygusal bağın ve anne bebek sağlığı için iznin en az bir yıl olması gerekir.Bunun iş hayatını etkilemesi sanıldığı kadar olmayacaktır .sağlık daha nesilllerin yetişmesi daha önemlidir.

 2. Aysel 02 Şubat 2013 10:15 Cevapla

  biz anneler 2 aylık bebeğimizi birakıp da işe dönmeyi vicdanımız el verniyor. Heleki anne sütüne en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde. Sayın bakanımız bunuda göz önünde bulundursun. Birçok çalışan bayan bebeğini bu şekilde bırakmaktansa işini bırakmayı tercih ediyor. Sayın bakanımız bu daha kötü değil mi?

 3. Ferhan 02 Şubat 2013 13:56 Cevapla

  Anlayamadığım birşey var, yazıda doğum izni 3 ay doğumdan önce 3 ay da sonra kullanılacak diyor.. O zaman ne anlamı var ki 24 haftanın?? Önemli olan doğum sonrası kullanılması gereken iznin artması ki bebek annesinden mümkün olduğunca geç ayrılsın, anne sütü alsın!! Biri bu 3 ay önce ve 3 ay sonra kısmını açıklanabilir mi lütfen??

  • tugba 04 Şubat 2013 11:28 Cevapla

   24 hafta yani altı aylık doğum iznini istersen doğumdan önce istersen doğumdan sonra kullanıyorsun. Yani sağlık anlamında bir sorun yoksa eğer son 3 haftaya kadar çalışabiliyor böylece 21 hafta bebeği ile vakit geçirebiliyor. Aynı zamanda bazı firmalar süt iznini toplu kullandırıyor eğer süt izni ile de birleştirebilme şansları olursa bir de yıllık iznin eklenir ise 8 aylığa kadar bebekle olabiliyor anneler. İnşallah kısa sürede kesinleşir.

 4. figen 02 Şubat 2013 20:39 Cevapla

  Sonuc? 24 hafta oldumu olmadimi?

 5. HACI HALİL 04 Şubat 2013 13:19 Cevapla

  Ortalığa bir laf atıyorlar ondan sonra 40 tane bahane yapın gitsin şu izni..

 6. ÜMİT TEMUR 21 Şubat 2013 15:43 Cevapla

  ya yeter ama ya bu bakanlar ne ıs yapıyo anlamadık annelere dogum ıznı 6 aya cıktı cıkmadı yok resmı gazetede yayınlandı yayınlanmadı yok calısmalar var bu ne ya zam olsa bı gecede hallederlerdı. bırde tabıkı beledıye de yada baska sozlesmelılerı devlet alsın ama ben bıldım bılelı yok beledıye elemanları kadroya alın dı herzaman beledıye beledıye ya saglık calısanları ne zaman gececek saglık bakanı uyuyomu…………..

 7. yasemin 08 Mart 2013 21:34 Cevapla

  bebeğim yeni doğdu sürekli 24 haftalık kanun çıktımı diyebekliyorum. lütfen bu kanun çıksın bebeğimin bana ihtiyacı var.çünkü mama ve emzik almıyor sadece anne sütü içiyor.

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>